Sádrokarto-
nářské práce

Není tajemstvím, že sádrokarton mnozí stále chápou jako levné a často provizorní řešení. Opak je však pravdou. Mnohostranné využívání sádrokartonu, jak v novostavbách, tak i při rekonstrukcích, zcela mění situaci. Stále častěji jsme svědky velice kreativního a mnohdy až nečekaného využití sádrokartonových desek. Ve stavebnictví se s ním setkáváme téměř všude, jeho uplatnění je velmi široké, nikoli však neomezené.

První sádrokartonovou desku si nechal patentovat v roce 1894 Američan Augustine Sackett. Tehdy se jednalo o sendvič tří vrstev sádry, střídajících se s čtyřmi vrstvami papíru. Do Evropy se sádrokartonové desky dostaly před 2. světovou válkou. Značného zdokonalení doznal sádrokarton v Německu, odkud se začal lavinovitě šířit. U nás byl jeho razantní nástup zaznamenán až v 90. letech minulého století.  Rok 2007 byl pro sádrokarton - jeho výrobce i zpracovatele v oblasti platné legislativy -  zlomovým. Po dlouhých průtazích a odkladech byla schválena ČSN EN 520 Sádrokartonové desky – definice, požadavky a zkušební normy. Norma přesně specifikuje vlastnosti a stanovuje požadavky na tento materiál.

Nábytek ze sádrokartonu

Při troše šikovnosti, nápaditosti a představivosti můžeme ze sádrokartonových desek vyčarovat velice praktické, atraktivní a jedinečné kusy nábytku. Bojíte se, že se okouká? Není důvod. Sádrokartonový nábytek velice snadno rozeberete a přestavíte podle toho, jak vám bude momentálně vyhovovat. Mezi jeho výhody patří nízká cena, vhodnost i pro alergiky a velice pěkný vzhled.  Ostré, hladké linie a jednoduchost nábytku jsou oblíbené již řadu let a vašemu interiéru propůjčí lehkost, střídmost a originalitu. Lákavé jsou i jeho možné barevné kombinace. Pokud vás omrzí, snadno je štětcem kdykoli přemalujete. Jistou tečkou může být i vhodně zvolené osvětlení takovýchto prostor, které umí dělat zázraky. Sádrokartonovou knihovnou tak jistě ohromíte a nadchnete nejednu návštěvu.  Nejčastěji se využívají obdélníkové desky, trh však nezapomíná ani na ty náročnější a nabízí kruhové, půlkruhové nebo čtvrtkruhové desky o poloměru 200 až 600 mm. 

Sádrokarton v koupelně

Svou oblibu získal sádrokarton právě pro nezbytné a praktické předstěnové systémy sanitární keramiky (WC, bidet). Pro použití v koupelnách existuje hráškově zelený sádrokarton, který je odolný proti vlhkosti. Speciální úprava a impregnovaný papír pak tomuto materiálu zaručují jeho vodoodpudivost a nenasákavost. Máte jasnou představu o sprchovém koutu na míru? Není problém. Sami si navrhněte, jak velký by měl váš sprchový kout být, postaví se sádrokartonová příčka, která se zcela skryje pod obklady a zbývá pouze vyřešit čelní stěnu v podobě sprchových dveří, ale i nápaditého závěsu.  V panelákových bytech mnozí často uvažují, co vymyslet s nevzhledným, avšak nezbytným bojlerem či kotlem. Bez náročných stavebních úprav vše opět jednoduše vyřeší sádrokartonové desky. Na přední stěnu boxu je možné použít elegantní bambusovou žaluzii, která je odolná proti vlhkosti a propůjčí vaší koupelně nádech exotiky. To platí i pro vyřešení prostoru pod umyvadlem. Vyhnete se pozdějšímu shánění koupelnového nábytku, který nemusí rozměrově vyhovovat vašim představám.

Možnosti povrchové úpravy

Je-li sádrokartonová konstrukce vytmelená a zabroušená, vyžaduje penetrační nátěr a následnou povrchovou úpravu. Stěny můžete barvit a lakovat (ne však barvami a hmotami, které obsahují vápno, vodní sklo a silikáty), tapetovat textilními či papírovými materiály nejrůznějšího moderního a dekorativního provedení, obložit polystyrénovými či keramickými výrobky a také omítat disperzními či minerálními omítkami. Obecně lze shrnout, že pomocí kvalitních sádrokartonových systémů lze vybudovat jakýkoli interiér, od podlahy až po střešní konstrukci. K oblibě sádrokartonu přispívá i poměrně snadná práce, která probíhá suchou cestou. Suchá výstavba značně urychluje stavební práce. Svou roli zde pochopitelně hraje i příznivá cena.  Obávat se nemusíme ani toho, že se sádrokarton poškodí. Jeho oprava je pro odborníka velice snadná a to jak v případě, že se jedná o drobné praskliny, tak i například při proražení celé desky. Nevýhodou sádrokartonu je fakt, že jej nelze využít jako nosnou konstrukci. Jeho výhody však na misce vah výrazně převažují. O sádrokartonu se říká, že si s ním poradí i každý laik. Otázkou ale zůstává, za jakou cenu. Neodborně provedená práce mnohdy ztratí své kouzlo a vytvořené dílo je spíše k vzteku, než pro potěchu. Proto Vám VITO-BAU nabízí mnohaletou praxi a neocenitelné zkušenosti v oboru. Garantujeme svou odbornost, přesnost a rychlost.

Kontakt

  • VITO-BAU s.r.o.
  • Malonty, Meziříčí 53
  • IČ: 08311196
  • Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Naši partneři: